10 kroků jak vybrat „Ty pravé“

1.Příprava – udělejte si chvilku jen pro sebe, kdy nebudete nikým a ničím rušeni.

2.Problém – ujasněte si, jaký máte problém – proč si chcete připravit směs Bachových květových esencí. Důvodem může být akutní záležitost nebo chronické potíže,  se kterými se potýkáte již delší dobu.

Užívejte si průzkum vlastní mysli. Není to za trest. Je to váš první krok k vyrovnanosti a větší radosti ze života. Své potíže zkoumejte se zvědavostí a otevřeností. Staňte se neutrálním pozorovatelem toho, co se děje ve vašem vědomí.

A nebojte se – strach je špatný rádce.  Buďte k sobě upřímní. To, co o sobě zjistíte, se nikdo nedozví.  V žádném případě nic nezkrášlujte ani nepotlačujte. Nejlepší je zapsat si vše, co vás k vašim potížím napadne. Nic nevynechávejte, i když si myslíte, že to není důležité nebo vhodné. Nic nehodnoťte ani neanalyzujte.

Tuto fázi za vás nemohu udělat já, to musíte sami. Já do vás nevidím, ani neumím číst vaše myšlenky. I když…? 🙂

3.Otázky Tak, teď máte na papíře, černé na bílém, co se uvnitř vás odehrává. Možná, že cítíte určitou lehkost, protože jste se mohli vypsat z toho, co vás tížilo. Každé trápení je vlastně poselství duše. A vy jste tu svou zrovna vyslyšeli.

Nastal čas zeptat se sám sebe: Co ve skutečnosti cítím? Co si myslím o svém problému? Jak mi je při těchto myšlenkách a pocitech? Jak reaguji na svůj problém? Jaké vzorce chování jsem si při tom vytvořila? Co mi to vše chce říci? Čím zdůvodním své chování? Jsou mé reakce přiměřené? S jakými emocemi souvisí moje potíže?

Udělejte si skutečně jasno ve svém aktuálním stavu mysli. To je vodítkem pro výběr té pravé esence.

4.Úhel pohledu – každý má ve svém myšlení slepý bod, díky němuž nevnímá určité věci. Otázky a odpovědi, které se nachází v této oblasti nemůžete zohlednit, protože je prostě nevidíte. Proto se vyplatí jednou pozorovat svůj svět také očima někoho jiného.

Změňte úhel pohledu. Nepřemýšlejte o tom, co by asi řekli vaši rodiče, váš přítel, váš psycholog… Ale vklouzněte do jejich role. Představte si, že jste člověkem, který vám chce pomoci. Myslete jako váš přítel, mluvte jako váš psycholog. Staňte se svým protějškem. Tak se nejlépe můžete pozorovat zvenčí. Samozřejmě se také vyplatí mluvit o své situaci s jinými lidmi. Protože jejich vnímání je vždy jiné než vaše vlastní. Buďte rádi, když si máte s kým promluvit a vděčně naslouchejte komentářům. Nemusíte souhlasit. Jen naslouchejte a rozšiřte svůj úhel pohledu.  Ušetřete si komentáře (…jo, já vím…nebo ano, ale…), jen naslouchejte.

5.Shrnutí poznatků – dejte dohromady vše, co jste se o sobě dozvěděli. Hledejte pomyslnou zlatou nitku, která se prolíná všemi vašimi zjištěními. Důvěřujte své intuici. Možná, že nakonec zůstane jeden nebo dva body, které popisují váš skutečný problém. Možná máte ale i sedm nebo osm bodů. Obojí je plně v pořádku. Máte pocit, že potřebujete více než devět esencí? Tak se omezte na nejviditelnější nebo nejnepříjemnější obtíže. Jedna kombinace (lahvička) by neměla obsahovat více než 7, max. 9 esencí.

6.Ukazatel cesty (otazníček pomocníček) – klikněte zde, pokud potřebujete nasměrovat. (Otazníček pomocníček)

7.Spontánní volba – pořád si ještě nejste jistí, které? Existují i intuitivní metody a způsoby, jak si vybrat Bachovy květy. Z mého pohledu dobře funguje spontánní volba, tzn. spontánní výběr 7 (max. 9) lahviček ze sady Bachových květů.

Rozložte neuspořádaně všechny lahvičky Bachových květů na stůl a vyberte si. Pokud nevlastníte celý set Bachových květů, můžete použít obrázky jednotlivých květů. Vyberte si ty, které vás nějakým způsobem přitahují. (Pozn. výborně funguje u dětí).

Dr.Bach také intuitivně cítil, která rostlina vlastní potřebné uzdravující vibrace. Kdo důvěřuje své intuici, může Bachovy květy vybírat jednoduše spontánně, např. podle jména, obrázku nebo vytažením karty. Kdo chce s Bachovými květy pracovat vážně, měl by si pořídit sadu Bachových květových esencí.

8.Konečný výběr potřebných esencí – porovnání výsledků Otazníčku a spontánního výběru. Pročtení popisů zvolených květů. Vědomé rozhodnutí: Které Bachovy květy (max. 7 esencí) chcete během příštích 3 týdnů užívat?

9.Vlastnosti vybraných květů – pročtěte si charakteristiky blokovaného (negativního) stavu a potenciál v rozvinutém stavu. Uvědomte si, jak se ve své současné situaci chováte. Co by vám mohlo pomoci, abyste situaci viděli z jiného úhle pohledu? Jak byste mohli daný poznatek v současné situaci konkrétně využít?

10.Pozitivní myšlenka – Vymyslete nějakou vlastní pozitivní myšlenku, která může změnit vaše zaběhlé vzorce chování/myšlení (afirmaci). Pozitivní věty, na které často myslíte se dostanou do vašeho podvědomí a změní celé vaše základní nastavení.

Ke každé květině se dá přiřadit pozitivní myšlenka (např. Impatiens – Jsem trpělivá. Mám čas, který potřebuji. Na nic nespěchám. Cesta je cíl).

Pozitivní myšlenky si můžete opakovat kdykoliv během dne i při užívání kapek. Pozitivní myšlenky vám dodají energetickou podporu při uskutečňování získaných poznatků v každodenním životě.

Můžete si vést deníček reakcí, určitě vám pomůže při vašem duševním rozvoji. Viz. Reakce na terapii
(podle Mechthild Scheffer, Die Original Bachblütentherapie)