Ulmus procera – jilmelm

Máte přechodný pocit, že jste nedorostli svému úkolu nebo zodpovědnosti? Cítíte, že najednou nezvládáte denní život?

Elm pomáhá, když se cítíte přetížení úkoly a vlastní zodpovědností. Najednou ztrácíte důvěru ve vlastní schopnosti a cítíte se poraženi, i přesto že jste jinak schopní a spolehliví.

Často je to způsobeno tím, že si naberete příliš mnoho práce bez toho, abyste dbali na své vlastní zdraví. Nakonec se dorazí depresivní rozpoložení a pocit vyčerpání, propojený s dočasnými pochybnostmi o svých schopnostech.

Pozitivním potenciálem je znovuobnovení víry ve vlastní schopnosti a návrat k normální výkonnosti a sebejistotě. Problémy uvidíte ze správného úhlu pohledu a „na svá bedra“ si budete nakládat jen kolik unesete. Zároveň vám zůstane čas věnovat se vlastním potřebám.

Rada: Všichni jsme jenom lidé. Všude tam kde sami od sebe očekáváte nadlidské výkony ztrácíte spojení ke svému vnitřnímu vedení. Můžete poprosit o pomoc a smíte předat zodpovědnost.

elmS čím si můžete Elm splést?

Přehnané pomáhání ostatním může poukazovat na esenci Chicory. V negativním stavu Chicory ale doufáte, že tím získáte lásku a náklonost. U esence Elm vychází vlastní zaúkolování ze silného pocitu zodpovědnosti.

Pocit přetížení je typický také pro esenci Hornbeam. U té je ale typické, že se cítíte přetížení ještě předtím než jste vůbec něco začali dělat. A často nemáte na určitou činnost vůbec chuť.

U konkrétních strachů podpoříte duši zpravidla esencí Mimulus. U strachu ze selhání, případně u strachu, že vás tíží zodpovědnost dává smysl použít esenci Elm.

Co se týče pochybností o vlastních schopnostech musíte rozlišit, jestli se jedná pouze o dočasné pochyby, případně jestli k nim dochází jen v určitých situacích = Elm. Nebo jestli máte už ze své podstaty nízké sebevědomí, což odpovídá esenci Larch.

Typické pro negativní stavy Esence Elm i esence Oak je, že chcete podávat nadlidské výkony a nedopřejete si pauzu na odpočinek. U blokády Elm je to tím, že se cítíte zodpovědní. U blokády Oak je to tím, že se nechcete vzdát, popřípadě ukázat slabost.

V důsledku silného tělesného a duševního vydání se teď necítíte na další úkoly a potřebujete si odpočinout. To bývá příznakem pro esenci Olive.

Afirmace:

Zvládám všechny své úkoly.

Převzít odpovědnost mi připadá snadné.

Já sama se rozhoduji, kolik zodpovědnosti převezmu.

Důvěřuji svým schopnostem.

Dělám to, co dělat mohu.

Vždy dostávám pomoc, kterou potřebuji.