Gentiana amarelle – hořec nahořklýgentian-431575_1920

Jste skeptičtí? Pesimističtí? Trápí vás pochybnosti a snadno znejistíte?

Gentian působí proti pochybnostem a sklíčenosti.

Pomáhá, když:

  • snadno ztrácíte odvahu a dostáváte se do deprese poté, co se vám něco nepodaří nebo se objeví těžkosti
  • se při dlouhé nebo stále se vracející nemoci cítíte poraženě a sklíčeně.

Je vhodný i pro děti, které kvůli školnímu přetížení ztrácí odvahu.

Pozitivní potenciál Gentian spočívá v tom, že si uvědomíte, že nikdy nemůžete selhat, když ze sebe vydáte v daný čas a na daném místě jen to nejlepší v rámci svých možností, nezávisle na konečném výsledku. Žádná překážka není nepřekonatelná, žádný úkol příliš velký na to, abyste ho nezvládli.  Všechny těžkosti se dají překonat.

Rada: Optimismus místo pesimismu. Tam kde vidíte jen to negativní, přerušujete svoje vnitřní vedení a připravujete půdu pro to, aby se vaše negativní obavy staly skutečností. Pozitivní se může objevit, jen když to vnitřně dovolíte.

S čím si můžete Gentian splést?

Hgentianlavně musíte rozlišit Gentian od esence Gorse.  V negativním stavu Gorse jste úplně sklíčení a jste naprosto přesvědčení, že z vaší situace není východisko. Nikdo a nic vás nemůže povzbudit. U stavu Gentian jste spíše skeptičtí vůči svým možnostem a odpovídajícím dodáním odvahy můžete opět získat naději/víru/důvěru. Negativní stav Gorse by se dal vyhodnotit jako určitý způsob vystupňování blokády Gentian.

Negativní rozpoložení z důvodu těžké situace může také vypovídat pro esenci Elm. Rozdíl spočívá v tom, že v negativním stavu Elm se výzvám odvážně stavíte čelem a klopýtáte pouze pokud je to skutečně obtížné.

Pocit vlastní nedostatečnosti je podobný jako u esence Larch. Pro tu je typické, že se už z principu považujete za méněcenné. U Gentian, v těžkých situacích, o sobě spíše jenom pochybujete.

Chybějící naděje je také emoční hledisko u esence Sweet Chestnut. Ale blokáda Sweet Chestnut se objevuje většinou poté, co jste vyzkoušeli všechno možné a nakonec jste úplně zoufalí. Zatímco u stavu Gentian se jedná o nedostatečnou odhodlanost.

Odevzdání se osudu, je chování které můžete pozorovat u stavu Wild Rose. V tomto případě vplouváte nezúčastněně do rezignace. U stavu Gentian jste připraveni rezignovat/vzdát se všeho, protože nechcete zažít neúspěch.

Afirmace:

Jsem plná důvěry.

Očekávám jen to pozitivní.

Věřím, že se všechno zařídí.