Esence se vyrábí z volně rostoucích květů, keřů a stromů (z tenkých větviček a listů) přesně podle stejných principů, podle kterých je vyráběl i Dr. Bach. Výjimku tvoří esence č. 27 Rock Water, která představuje pramenitou vodu.

K výrobě se smí se používat pouze divoce rostoucí rostliny z nedotčené přírody, které rostou na místech s vysoce vibrující energií, na tzn. silových místech. Květy, pupeny a větvičky by se měly pokud možno zpracovat přímo na místě sběru. U vody by se mělo jednat o pramenitou vodu pocházející z blízkého pramene. Při sběru rostlin se jich nesmíme přímo dotýkat rukama, abychom zabránili interferenci s vlastními vibracemi.

Základem Bachových květových esencí je matečná tinktura, která se připraví sluneční metodou nebo metodou vaření podle použitých rostlin. Matečná tinktura se dále ředí pro výrobu zásobní lahvičky (to je ta lahvička, kterou si koupíte). Z té si pak připravíte užívací lahvičky (lahvička, kterou si připravíte pro Užívání).

Sluneční metoda

Rostlina se sbírá v plném květu a nechá se co nejblíže místa sběru vyluhovat na slunci ve skleněnné nádobě s čirou vodou. Po 3 – 4 hodinách se z ní rostliny vyjmou a přefiltrovaná matečná tinktura se zakonzervuje brandy. Takto se připravují esence z rostlin kvetoucích v pozdním jaru a v létě, kdy je sluneční záře nejintenzivnější.

Tako se připravují:

Agrimony
Centaury
Cerato
Chicory
Clematis
Gentian
Gorse
Heather
Impatiens
Mimulus
Oak
Olive
Rock Rose
Rock Water
Scleranthus
Vervain
Vine
Water Violet
White Chestnut
Wild Oat

Metoda vaření

Tato metoda se používá u rostlin kvetoucích brzy zjara, které ještě nemohly absorbovat dostatek slunce. Květy stromů nebo keřů, listy i větvičky se vaří v čisté pramenité vodě asi 30 minut. Po vychlazení se tinktura přefiltruje a zakonzervuje brandy.

Takto se připravují:

Aspen
Beech
Cherry Plum
Chestnut Bud
Crab Apple
Elm
Holly
Honeysuckle
Hornbeam
Larch
Mustard
Pine
Red Chestnut
Star of Bethlehem
Sweet Chestnut
Walnut
Wild Rose
Willow

Zajímavosti